Ergodyne 3796 Power Tool Bracket – Drill & Impact Driver Tool Trap
Login to View Prices
Ergodyne 3796 Power Tool Bracket – Drill & Impact Driver Tool Trap
Ergodyne 3796 Power Tool Bracket – Drill & Impact Driver Tool Trap – 6″ Width x 0.8″ Height – 1 Each – Stainless – Stainless Steel, Alloy Steel
Additional information
| Weight | 0.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 3.00 × 0.75 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Package Includes | (2) Product Labels |
| Compliance Standards | Approved to ANSI/ISEA 121-2018 Standard |
| Weight @ Length | 2.5 lb |
| For Use With | Small Cylindrical 12 V Drills and Impact Drivers |
| Global Product Type | Tool Hanger Mounting Brackets |
| Weight | 0.05 lb |
| Length | 6" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476197966 |
| MPN | 19796 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Drill & Impact Driver Tool Attachment Point |
| product-color | Stainless |
| color-family | Other |
| product-material | Alloy Steel |
| country-of-origin | United States |
| height | 0.8" |
| width | 6" |
| brand-name | Ergodyne |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 3796 |
| product-name | 3796 Power Tool Bracket – Drill & Impact Driver Tool Trap |
| application-usage | Power Tool |
| manufacturer-part-number | 19796 |
| manufacturer-website-address | |
| material-details | <ul><li>Stainless Steel – Bracket</li></ul> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| package-contents | <ul> <li>3796 Power Tool Bracket – Drill & Impact Driver Tool Trap</li> <li>1 x Bracket connection point</li> <li>6 x Fasteners with locking washers</li> <li>2 x Product labels</li> </ul> |
| limited-warranty | Lifetime |
| weight-approximate | 0.80 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.