Squids 3311 Twin Leg Stainless Triple Carabiner Tool Lanyard – 15lbs
Login to View Prices
Squids 3311 Twin Leg Stainless Triple Carabiner Tool Lanyard – 15lbs – 1 Each – 15 lb Load Capacity – Standard – Carabiner Attachment – 42″ Length – Lime – Nylon Webbing, Stainless Steel
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Carabiner |
| Strap Size | Standard |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | Myanmar |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/ISEA 121-2018</p> |
| Maximum Load Capacity | 15 lb |
| Brand Name | Squids |
| Durability | Shock Absorbing |
| Length | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3311 |
| Product Name | 3311 Twin Leg Stainless Triple Carabiner Tool Lanyard – 15lbs |
| Manufacturer Part Number | 19083 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3311 Twin Leg Tool Lanyard helps prevent dropped objects while working at heights. Three stainless steel, manual-locking carabiners with screwgates provide a secure connection in corrosive environments. Dual-leg design allows multiple connections or 100 percent tie-off of one tool. Energy-absorbing cord is made with tubular nylon webbing and extends from 35" to 42" long. Lock stitching at both ends provides extra security. Reflective accent increases visibility and safety. Lanyard is third-party certified to a 2:1 safety factor to hold up to 15 lb. It is approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 12.64 oz |











