Squids 3150 Elastic Tool Lanyard with Buckle – 2lbs 09kg
Login to View Prices
Squids 3150 Elastic Tool Lanyard with Buckle – 2lbs / 0.9kg – 6 / Carton – 2 lb Load Capacity – Buckle Attachment – 8″ Height x 2″ Width x 48″ Length – Lime – Elastic, Plastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Buckle |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Load Capacity | 2 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3150 |
| Product Name | 3150 Elastic Tool Lanyard with Buckle – 2lbs / 0.9kg |
| Manufacturer Part Number | 19150 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Hard Hat Lanyards with Buckle securely tether hard hats, small hand tools and tape measures to prevent dropped objects when working at heights. Durable, double-locking buckle clips around captive connection points on fall protection harnesses, safety vests, tool belts, D-rings and more. High-stretch elastic reduces force on the worker if an object is dropped. Safety lanyards connect to the accessory slot or suspension on any hard hat (not included). Lanyards are third-party certified to hold a maximum 2 lb. They meet the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. Tether your hard hat or small gear when working in industries such as construction, telecommunication, oil/gas, power generation, utilities, scaffolding and more. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |











