Squids 3130M Coiled Cable Lanyard – 5lb – 6 / Carton – 5 lb Load Capacity – Standard – Carabiner Attachment – 11″ Height x 2″ Width x 48″ Length – Orange – Stainless Steel, Polyurethane
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Carabiner |
| Strap Size | Standard |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyurethane |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | ANSI/ISEA 121-2018 |
| Maximum Load Capacity | 5 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3130M |
| Product Name | 3130M Coiled Cable Lanyard – 5lb |
| Manufacturer Part Number | 19131 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Coiled Cable Tool Lanyards keep the length of the lanyard close to the anchoring point, reducing snag hazards and preventing dropped objects. Swiveling design minimizes tangles and reduces recoil force, preventing aggressive snapback. Stainless steel carabiners with captive eyes and polyurethane-covered, aircraft cable provide enhanced security. Coiled length is 6-1/2", and extended length reaches up to 48". Lanyard is third-party certified with a 2:1 safety factor to hold a maximum capacity of 5 lb. They meet ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 8 oz |











