Squids 3102f(X) Detachable Single Carabiner Tool Lanyard – 5lbs
Login to View Prices
Squids 3102F(x) Detachable Single Carabiner Tool Lanyard – 5lbs – 6 / Carton – 5 lb Load Capacity – Standard – Carabiner Attachment – 11.3″ Height x 1″ Width x 70″ Length – Orange, Gray – Polyester, Elastic Webbing, Nylon, Anodized Aluminum Alloy
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Carabiner |
| Strap Size | Standard |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Anodized Aluminum Alloy |
| Country Of Origin | Myanmar |
| Height | 11.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Load Capacity | 5 lb |
| Brand Name | Squids |
| Durability | Shock Absorbing |
| Compatibility | Squids 3103 Tool Tails |
| Length | 1970-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3102F(x) |
| Product Name | 3102F(x) Detachable Single Carabiner Tool Lanyard – 5lbs |
| Manufacturer Part Number | 19864 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3102 Tool Lanyards with Cinch Loop feature an anodized aluminum alloy carabiner with a captive eye on one end and loop on the other end to tether and prevent tools up to 5 lb. from dropping. Modular connecting buckle lets you exchange tools with ease. Shock-absorbing lanyards are designed and tested to reduce the force on your body if a drop occurs by absorbing the energy transmitted through the lanyard. Design prevents the tool from pulling you down by reducing shock load. Low-profile structure minimizes snag hazards. Lanyards are made from durable, 1680D polyester and elastic-blended webbing with high-strength, three-ply nylon stitching to secure connecting ends for lasting durability. Material extends from 38" to 48". Lanyards meet ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. They are perfect for tool tethering including construction, telecommunications, oil and gas, utilities and other industries. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.84 oz |









