Squares Polycarbonate Food Storage Container, 12 qt, 11.13 x 11.13 x 8.25, Clear, Plastic
Login to View Prices
37 in stock
SKU:
CFS1195407
Categories: Food Service, Kitchen Supplies
Maximize storage space for a variety of items in Carlisle Squares food storage containers! Tight fitting, color-coded lids (sold separately) encourage organization and reduce cross-contamination. Color-coded liter and quart markings match color-coded lids to ensure a quick and easy match. Keep food organized and separated for sanitary storage.
Additional information
| Weight | 2.2700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.13 × 11.13 × 8.25 in |
| Interior Volume Capacity | 12 qt |
| Material(s) | Polycarbonate |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Global Product Type | Storage Food Containers |
| Width | 11.13" |
| Material Type | Plastic |
| Food Container Type | Base |
| Microwave Safe | No |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Height | 8.25" |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Depth | 11.13" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 077838892268 |
| MPN | 1195407 |
| Brand | Carlisle |
Be the first to review “Squares Polycarbonate Food Storage Container, 12 qt, 11.13 x 11.13 x 8.25, Clear, Plastic” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.