Food/Tote Box Lids, 26 x 18, White, Plastic
Login to View Prices
89 in stock
SKU:
RCP3502WHI
Categories: Food Service, Kitchen Supplies
The Rubbermaid Commercial Food Storage Lid for Food Tote Box helps reduce food spoilage costs. The food storage container lid is a tight-fitting, snap-on lid with stacking ribs. This bulk food storage container lid reduces risk of cross-contamination, secures storage while stacked, and can be used as tray when displayed upside down.
Additional information
| Weight | 2.0330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.00 × 18.00 × 1.25 in |
| Depth | 18" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Storage Food Containers |
| Width | 26" |
| Food Container Type | Lid |
| Material Type | Plastic |
| For Use With | Rubbermaid® Commercial 3500, 3501, 3506, 3508, 3528 |
| Special Features | Value-Priced Polyethylene Construction |
| Ship Class Code | B |
| Material(s) | Polyethylene |
| Compliance Standards | FDA Compliant |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086876022759 |
| MPN | FG350200WHT |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |
Be the first to review “Food/Tote Box Lids, 26 x 18, White, Plastic” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.