Ship-Lite Envelope, First Class, #10 1/2, Cheese Blade Flap, Redi-Strip Adhesive Closure, 9 x 12, White, 100/Box
Login to View Prices
118 in stock
Conveniently primed for immediate shipping, Ship-Lite® envelopes offer the insurance that special packages need. Fans of self-sealing envelopes will appreciate the Redi-Strip® adhesive and simple peel and seal release. At the post office, USPS’s First Class Mail® deco is already printed on, which guarantees speedy delivery and damage control. As an extra precaution, each envelopes also features a water-resistant surface to fend off rainy weather.
Additional information
| Weight | 3.9100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.30 × 9.40 × 3.60 in |
| Envelopes/Mailers Exterior | 9 x 12 |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Trade Size | #10 1/2 |
| Envelopes/Mailers Closure | Redi-Strip® Adhesive |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Format/Border | USPS First Class Mail Format & Border |
| Preprinted Message | First Class Mail |
| Finish | Water-Resistant |
| Exterior Material(s) | Multi-Layer Paper |
| Special Features | USPS First Class Mail |
| Basis Weight | 28 lb Bond |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Flap Type | Cheese Blade |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 047614436153 |
| MPN | QUAS3615 |
| Brand | Quality Park™ |








Reviews
There are no reviews yet.