Double Window Security-Tinted Check Envelope, #10, Commercial Flap, Gummed Closure, 4.13 x 9.5, White, 500/Box
Login to View Prices
289 in stock
SKU:
QUA24550
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
Quality Park® Double Window Envelopes display both sender and receiver addresses for mailing statements and invoices. These security envelopes have a reflex blue pattern that protects sensitive client information because it obscures the details of the contents, even when held up to light.
Additional information
| Weight | 6.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.63 × 4.13 in |
| Format/Border | Invoice Format, No Border |
| Window Position | Lower Left |
| Seam Type | Diagonal |
| Global Product Type | Business/Trade Envelopes |
| Window Size | 3.5 x 0.88 |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Basis Weight | 24 lb Bond |
| Envelopes/Mailers Exterior | 4.13 x 9.5 |
| Trade Size | #10 |
| Security Tinted | Yes |
| Flap Type | Commercial |
| Color Family | White |
| Finish | Wove |
| Envelopes/Mailers Closure | Gummed |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Opening | Open Side |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227245502 |
| MPN | QUA24550 |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Double Window Security-Tinted Check Envelope, #10, Commercial Flap, Gummed Closure, 4.13 x 9.5, White, 500/Box” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.