Shax 6053 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kits
Login to View Prices
Shax 6053 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kits
Shax 6053 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kits – Canopy StyleBlue – Polyester, Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Polyurethane, Polyester Fabric – Steel Frame
Additional information
| Weight | 54.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63.00 × 10.00 × 9.00 in |
| Weight | 54.5 lb |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | CPAI-84 Flame Resistance Code |
| Grommets | No |
| Wall Design | Single Skin |
| Outer Dimensions | 10 ft x 10 ft |
| Material(s) | Steel |
| Color Family | Blue |
| Global Product Type | Gazebos/Canopies |
| Tarp/Tent Type | Gazebo |
| Tarp/Tent Style | Pop-Up |
| Number of Compartments | 1 |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476129776 |
| MPN | 12977 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Expedition Tent |
| canopy-type | Pop-up Canopy |
| product-color | Blue |
| product-material | Polyester Fabric |
| country-of-origin | China |
| style | Canopy |
| frame-material | Steel |
| height | 14 ft |
| width | 10 ft |
| depth | 10 ft |
| certifications-standards | <p>CPAI-84</p> |
| brand-name | Shax |
| durability | Water Proof |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-name | 6053 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kits |
| manufacturer-part-number | 12977 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | SHAX 6053 Heavy-Duty Pop-Up Tent Kit offers a durable, portable shelter for fast, long-lasting relief from the sun, wind and rain. Powder-coated steel frame is built to withstand the elements and won't rust or easily bend like aluminum. ABS plastic sliders on the adjustable legs are more durable and easier to adjust compared to other tents that utilize pushpins. Three different heights range from 10' to 14'. Easily open and close using the large zipper pull and wearing gloves. Hook-and-loop straps keep the tent open when unzipped. Rugged, 300D polyester canopy with polyurethane coating and UV treatments is double-vented for maximum airflow. Kit also includes one 6096 Sidewall with Zipper Closure and three 6098 Sidewalls to fully enclose the tent. Tent kit meets CPAI-84 flame-resistance code. <br /> <p><br /></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| package-contents | <ul><li> 1 x SHAX 6000 Heavy-Duty Pop-Up Tent</li><li> 1 x SHAX 6096 Sidewall with Zippered Closure</li><li> 3 x SHAX 6098 Sidewalls</li><li> 1 x Set of SHAX 6094 Tent Weight Bags (40lbs)</li><li> 1 x Large Storage Bag with Wheels </li></ul> |
| limited-warranty | 2 Year |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.