Ergodyne 6000C Replacement Pop-Up Tent Canopy
Login to View Prices
Ergodyne 6000C Replacement Pop-Up Tent Canopy
Ergodyne 6000C Replacement Pop-Up Tent Canopy
Additional information
| Weight | 5.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.00 × 9.00 × 3.00 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Weight | 5.85 lb |
| Tarp/Tent Style | Pop-up Shelter Replacement Canopy |
| Tarp/Tent Type | Gazebo Replacement Piece |
| Compliance Standards | CPAI-84 Flame Resistance Code |
| Grommets | No |
| Outer Dimensions | 10 ft x 10 ft |
| Material(s) | Polyester |
| Color Family | Blue |
| Global Product Type | Gazebos/Canopies |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476129417 |
| MPN | 12941 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Tent Canopy Top |
| product-color | Blue |
| product-material | Polyurethane |
| country-of-origin | China |
| height | 3" |
| width | 9" |
| brand-name | Ergodyne |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 6000C |
| product-name | 6000C Replacement Pop-Up Tent Canopy |
| manufacturer-part-number | 12941 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Use the 6000C Replacement Pop-Up Tent Canopy to fit Shax 6000 Pop-Up Tent frame. It's a great replacement for your worn and faded canopy without the hassle of buying a completely new tent. Durable, lightweight material is built for longevity and provides shade and protection from sun exposure. Made with thick, 300D polyester material and polyurethane coating, this canopy is waterproof and UV-treated to withstand the toughest conditions. Double-vented top maximizes airflow. Interior, reflective coating increases visibility on jobsites or events.</p> |
| limited-warranty | Lifetime |
| weight-approximate | 5.85 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.