Create pixel-perfect imagery with the high-end panel quality of the fully professional NEC M321 large format display. By focusing on customer needs while also offering professional reliability, the M series displays give customers a digital signage display lineup without all the costs. This M series display can support both landscape and portrait orientations while also containing a an anti-glare panel to allow for easy readability for true commercial applications. The new product contains a full metal mechanical chassis, allowing for a more robust design necessary for commercial applications while maintaining the attractive aesthetics that allow the focus of onlookers to be on what matters – the message. Simple and targeted connectivity options allow customers to have the up-to-date options that they need while not having to overpay for excess and unused interfaces. The NEC M series boasts 450 cd/m² brightness which is ideal for a majority of digital signage applications in corporate, higher education, restaurant, retail and grocery store environments when the focus should be on the message, not the budget.
- Landscape and Portrait orientation allows for flexibility of installation dependent on your needs
- Bidirectional and Full External Control allows for easy integration into control systems via LAN or RS232C
- 450 cd/m2 brightness and HDR compatibility will capture the attention of audience in almost any situation
- Integrated Media Player allows for audio, video or image playback via USB
- Failover Capabilities with full Input Detect functionality allow peace of mind as the display will automatically switch to a secondary or tertiary source if the primary source fails
- Full 3 year commercial warranty to allow for peace of mind and protection of your investment
- NaViSet Administrator 2 Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features full 1920 x 1080 HD resolution enabling sharp and clear images
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 1080p content
- Experience stunning picture result with cost-effective LED backlighting
- 32″ screen – Uplift your brand title, improve your client flow and boost your sales by using the screens shining and vibrant display capability
Additional information
| Weight | 13.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.60 × 28.60 × 16.80 in |
| Bezel Width (Right) | 0.47" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.68" |
| Package Contents | <ul> <li>32" Professional Grade Display</li> <li>2.0m HDMI Cable</li> <li>3.0m Power Cable</li> <li>IR Remote Control</li> <li>AAA Batteries</li> </ul> |
| Bezel Width (Left) | 0.46" |
| Product Line | MultiSync |
| Product Model | M321 |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Serial | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| USB | Yes |
| Brightness | 450 Nit |
| Backlight Technology | LED |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Ethernet | Yes |
| Scan Format | 1080p |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Product Series | M |
| Manufacturer | Sharp |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Screen Size | 32" |
| Display Screen Type | LCD |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Response Time | 8 ms |
| Manufacturer Website Addres | |
| Color Family | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Bezel Width (Top) | 0.47" |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| High Dynamic Range (HDR) Ty | PQ,HLG,HDR10 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | M321 |
| Brand | Sharp NEC Display |




















Reviews
There are no reviews yet.