Sharp El-377wb 10 Digit Professional Handheld Calculator
Login to View Prices
Sharp EL-377WB 10 Digit Professional Handheld Calculator – Extra Large Display, Durable, Plastic Key, Dual Power, 4-Key Memory, Angled Display, Sign Change, Independent Memory – 10 Digits – LCD – White – Desktop – 1 Each
Additional information
| Brand | Sharp Calculators |
|---|---|
| Product Type | Simple Calculator |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year Warranty</p> |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Display Digits | 10 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4.8" |
| Brand Name | Sharp Calculators |
| Calculator Features | 4-Key Memory |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Sharp Calculators |
| Product Name | EL-377WB 10-Digit Professional Handheld Calculator |
| Manufacturer Part Number | EL377WB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 10-digit calculator features an extra-large LCD that displays crisp, clear digits to prevent reading errors. Durable keys are appropriately spaced for fast, accurate data entry. Backspace key allows you to make quick, single-digit corrections for time-saving use. Twin-power operation runs on solar energy with a battery backup to provide consistent, reliable performance in any environment. Handheld calculator also includes automatic tax keys, percent key, square root key, four-key independent memory, automatic power down and more. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1035845437.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Digit Size: 16mm</li> <li>Display Angle: Fixed</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 1.92 oz |










