Sharp Calculators El-240sab 8-Digit Handheld Calculator
Login to View Prices
Sharp Calculators EL-240SAB 8-Digit Handheld Calculator – 3-Key Memory, Sign Change, Auto Power Off – 8 Digits – LCD – Battery/Solar Powered – 1 – LR1130 – 0.7″ x 2.8″ x 4.6″ – Gray, Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Sharp Calculators |
|---|---|
| Product Type | Simple Calculator |
| Battery Size Supported | LR1130 |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Batteries | 1 |
| Number Of Display Digits | 8 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.7" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4.6" |
| Brand Name | Sharp Calculators |
| Calculator Features | Auto Power Off |
| Manufacturer | Sharp Calculators |
| Product Name | EL-240SAB 8-Digit Handheld Calculator |
| Manufacturer Part Number | EL240SAB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Eight-digit calculator features a large, angled LCD that clearly displays each digit to help prevent reading errors. Last answer function allows you to store the result of the last calculation for easy multi-step calculations. Twin-power operation runs on solar energy with a battery backup to deliver consistent, reliable use in any environment. Handheld calculator also includes decimal settings, three-key independent memory, square root key, change sign key, automatic power down and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery/Solar |
| Additional Information | <ul> <li>Digit Size: 13.5mm</li> <li>Display Angle: Angled</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 2 oz |











