Sharp El-244wb 8 Digit Professional Pocket Calculator
Login to View Prices
Sharp EL-244WB 8 Digit Professional Pocket Calculator – Extra Large Display, Durable, Plastic Key, Dual Power, 3-Key Memory, Automatic Power Down – 8 Digits – LCD – White – 1 Each
Additional information
| Brand | Sharp Calculators |
|---|---|
| Product Type | Simple Calculator |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year Warranty</p> |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Display Digits | 8 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.1" |
| Brand Name | Sharp Calculators |
| Calculator Features | Auto Power Off |
| Manufacturer | Sharp Calculators |
| Product Name | EL-244WB 8-Digit Professional Pocket Calculator |
| Manufacturer Part Number | EL244WB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Eight-digit calculator features a compact, pocket-size design that can be stored virtually anywhere for business professionals on-the-go. Large LCD provides a crisp, clear display to help prevent reading errors. Durable keys are appropriately spaced for fast, accurate data entry. Twin-power operation runs on solar energy with a battery backup to deliver consistent, reliable performance in any environment. Pocket calculator also includes automatic tax keys, percent key, three-key independent memory, extra-large plus key, automatic power down and more. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1035845433.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Digit Size: 15mm</li> <li>Display Angle: Fixed</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |










