Self-Stick Easel Pad, Unruled, 25 x 30, White, 30 Sheets, 2/Carton
Login to View Prices
A high-quality, value-priced easel pad with no release liner. Features a slim design with convenient cut-outs for mounting on an easel. The self-sticking sheets adhere to most surfaces and leave no messy residue. 20-lb. bleed-resistant paper. Carrying handle for easy transport. Great for classrooms, conference rooms, meetings, and virtual learning. Easel sold separately.
Additional information
| Weight | 8.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.63 × 25.50 × 0.88 in |
| Green Information | Paper contains 30% post-consumer recycled content. |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Sheet Rule/Format Type | Unruled |
| Sheet Basis Weight (lb) | 18.5 lb Bond |
| Color Family | White |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Back-Cover Material | Cardboard |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Total Recycled Content Perc | 30% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 30% |
| Sheet Color | White |
| Sheet Perforation Details | Perforation |
| Pad-Spine Width | 25" |
| Pad Length | 30" |
| Pad-Binding Type | Stapled |
| Sheets per Pad | 30 |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 25 x 30 |
| Global Product Type | Easel & Presentation Pads |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 087547356036 |
| MPN | UNV-35603 |
| Brand | Universal® |















Reviews
There are no reviews yet.