Chart Tablets, Presentation Format (1″ Rule), 24 x 32, White, 25 Sheets
Login to View Prices
Perfect for classroom demonstrations of handwriting, this chart tablet has white sulfite bond paper. Pages are two-hole punched.
Additional information
| Weight | 2.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.00 × 24.00 × 0.05 in |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb Bond |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Note-Rule Lines per Sheet | 30 |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 24 x 32 |
| Sheet Rule/Format Type | Presentation Format |
| Sheets per Pad | 25 |
| Pad Length | 32" |
| Hole-Punch Details | Top: 2-Hole |
| Sheet Ruling Size | 1" |
| Pad-Spine Width | 24" |
| Global Product Type | Easel & Presentation Pads |
| Back-Cover Material | 28-pt. Chipboard |
| Pad-Binding Type | Wire-O |
| Pad-Binding Details | Twin-Wire: Soft Cover |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Footnote 1 | Top punched: 2-hole |
| UPC | 029444746107 |
| MPN | P0074610 |
| Brand | Pacon® |











Reviews
There are no reviews yet.