Screen Positive Film Roll, 5.3 mil, 36″ x 100 ft, White
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
EPSS450134
Categories: Office, Paper & Printable Media
Specially formulated to create durable, water-fast screen positives with Epson professional printers. Finished output has excellent black density and extremely fine detail. Sets a new standard for textile and T-shirt screen positives. Instant-dry.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 13.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.00 × 6.00 × 6.00 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | White |
| Machine Compatibility | Wide-Format Laser Printers |
| Rolls Per Unit | 1 |
| Sheet/Roll Size | 36" x 100 ft |
| Global Product Type | Proofing Papers & Films |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Paper/Media Thickness (mil) | 5.3 mil |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| For Use With | Epson Stylus Pro 4900 |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 010343923805 |
| MPN | S450134 |
| Brand | Epson® |
Be the first to review “Screen Positive Film Roll, 5.3 mil, 36″ x 100 ft, White” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.