Scratch Pads, Unruled, 3 x 5, White, 100 Sheets, 12/Pack
Login to View Prices
Plain, unruled, white paper pads with a gummed top and cardboard backing. The scratch pads are ideal for taking quick notes at home, the office, school, or on-the-go. Each sheet tears out cleanly and easily without leaving any residual paper tears or glue, even when torn from the center of the pad. Convenient size fits into a small bag or purse.
Additional information
| Weight | 1.4950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 5.10 × 2.10 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Sheet Rule/Format Type | Unruled |
| Color Family | White |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Pad-Binding Type | Glued/Gummed |
| Sheet Color | White |
| Pad-Spine Width | 3" |
| Pad Length | 5" |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 3 x 5 |
| Global Product Type | Scratch Pads |
| Sheet Basis Weight (lb) | 16 lb Bond |
| Sheets per Pad | 100 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547356135 |
| MPN | M9-35613 |
| Brand | Universal® |

















Reviews
There are no reviews yet.