Docket Gold Ruled Perforated Pads, Wide/Legal Rule, 50 Canary-Yellow 8.5 x 11.75 Sheets, 12/Pack
Login to View Prices
TOPS Docket Gold Writing Pads feature premium-weight paper for a smooth, pleasant writing experience that resists bleeding or show through. Durable bindings permanently secure your pages while our Letr-Trim® perforated sheets detach as needed to keep your legal pad looking neat and professional. An extra-strong back provides firm writing support.
Additional information
| Weight | 7.9330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.80 × 8.40 × 3.30 in |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Pad-Binding Details | Double-Stitched |
| Back-Cover Material | 60-pt. Rigid |
| Pad-Binding Type | Sewn |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Note-Rule Lines per Sheet | 28 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Sheet Color | Canary-Yellow |
| Sheet Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Sheet Perforation Details | Letr-Trim® Perforation |
| Pad-Spine Width | 8.5" |
| Pad Length | 11.75" |
| Sheet Rule/Format Type | Wide/Legal Rule |
| Sheet Ruling Size | 11/32" |
| Sheets per Pad | 50 |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 8.5 x 11.75 |
| Global Product Type | General Purpose Pads |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Color Family | Yellow |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 025932639500 |
| MPN | 63950 |
| Brand | TOPS™ |


















Reviews
There are no reviews yet.