Gold Fibre Writing Pads, Narrow Rule, 50 White 8.5 x 11.75 Sheets, Dozen
Login to View Prices
Ampad® Gold Fibre® Writing Pads have smooth, premium-weight writing paper that resists ink bleeding and show through. Extra-strong rigid chipboard backing for easy handheld use and provides firm writing support. Classic format preferred by attorneys and professionals gives quick access to notes. Micro-perforated sheets detach easily for a tidy book. Crisp line ruling allows writing to stand out from page.
Additional information
| Weight | 7.6730 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.22 × 8.60 × 3.34 in |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Sheet Perforation Details | Micro-Perforation |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Sheet Ruling Size | 1/4" |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Sheet Rule/Format Type | Narrow Rule |
| Sheet Color | White |
| Sheet Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Back-Cover Material | Chipboard |
| Pad-Binding Type | Stapled |
| Pad-Spine Width | 8.5" |
| Pad Length | 11.75" |
| Sheets per Pad | 50 |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 8.5 x 11.75 |
| Global Product Type | General Purpose Pads |
| Pad-Binding Details | Heavy-Duty Staples |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 074319200727 |
| MPN | 20-072R |
| Brand | Ampad® |










Reviews
There are no reviews yet.