Scoot Double-Sided Book Cart, Metal, 6 Shelves, 1 Bin, 41.25″ x 17.75″ x 41.25″, Black
Login to View Prices
Perfect for use in libraries, schools or any work area with a large collection of books. All-steel construction with unique hole pattern design is accented by tubular steel legs. Oversized casters for easy maneuverability. Black powder coat finish for durability.Package Includes: (1) File Pocket
Additional information
| Weight | 73.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.50 × 40.00 × 17.25 in |
| Shelf Depth | 8" |
| Lock | No |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Shelf Capacity (Weight) | 50 lb |
| Compact Storage Indicator | No |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Power Management Indicator | No |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Color(s) | Black |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Number of Wheels | 4 |
| Door Quantity | 0 |
| Wheel Type | (2) Non-Locking Swivel |
| Handle Quantity | 2 |
| Number of Shelves | 6 |
| Global Product Type | Book Carts |
| Overall Material Type | Metal |
| Bin Color(s) | Black |
| Bin Quantity | 1 |
| Material(s) | Steel |
| Package Includes | (1) File Pocket |
| Shelf Width | 41.25" |
| Height (Max) | 41.25" |
| Overall Width | 41.25" |
| Special Features | Double-Sided Cart with File Pocket—Three 8" deep, slanted shelves on each side of cart with a 12" clearance between shelves. |
| Ship Class Code | B |
| Color Family | Black |
| Caster/Wheel Material | Plastic |
| Caster/Glide/Wheel | Hooded Twin-Wheel |
| Overall Depth | 17.75" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073555533521 |
| MPN | 5335BL |
| Brand | Safco® |











Reviews
There are no reviews yet.