Scissors with Antimicrobial Protection, 8″ Long, 3.5″ Cut Length, Straight Blue Handle
Login to View Prices
Contoured soft grip handle for maximum comfort. Stainless steel blades. Ideal for shared/common areas such as office, classroom and breakroom. Westcott offers a wide range of anti-microbial protected products. Handles contain an antimicrobial agent to help inhibit the growth of bacterial stains and odors. It’s ideal for products that are shared around the home, office or school.
Additional information
| Weight | 0.2190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.94 × 3.44 × 0.47 in |
| Left/Right Hand Use | Left/Right |
| Adhesive-Resistant Blades | No |
| Scissors Handle Type | Straight |
| Scissors Cut Length | 3.5" |
| Global Product Type | All Purpose Scissors & Shears |
| Overall Length | 8" |
| Cutting Tool Style | General Purpose |
| Scissor Tip Type | Pointed |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Handle Color | Blue |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Color Family | Blue |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577146433 |
| MPN | 14643 |
| Brand | Westcott® |












Reviews
There are no reviews yet.