All-purpose formula is great for everyday household repairs. Forms an extra-strong bond on wood, rubber, glass, metal, plastic and ceramic. The airtight, leak-proof cap keeps glue from drying out. Handy base holds the tube for easy storage. Dries clear.
Additional information
| Weight | 0.0730 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.13 × 0.75 × 2.85 in |
| Product Packaging | Tube |
| Application Temperature Ran | 40° to 200° F |
| Washable/Removable | Yes |
| Color Dried | Clear |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Clear |
| Global Product Type | Super Glues |
| Volume Capacity | 0.14 oz |
| Ship Class Code | B |
| Material Compatibility | Wood |
| Color on Application | Clear |
| Adhesive Type | Liquid |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 070158829488 |
| MPN | KG82948MR |
| Brand | Krazy Glue® |










Reviews
There are no reviews yet.