Saunders SlimMate Storage Clipboard – 0.50″ Clip Capacity – Polypropylene – Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Saunders Mfg. Co. Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Clipboard |
| Number Of Compartments | 1 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Board Material | Polypropylene |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Height | 13.5" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 1.5" |
| Brand Name | Saunders |
| Features | Low Profile Clip |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Product Name | SlimMate Storage Clipboard |
| Product Line | SlimMate |
| Manufacturer Part Number | 559 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>SlimMate Storage Clipboard is a great product for any individual who needs a sturdy writing surface whether it is needed at the office, in a meeting or in the field. Slim design minimizes bulk and fits easily into a backpack, briefcase or other tight spaces yet offers plenty of storage space and holds letter/A4 paper size. Top-opening, easy one-handed access to 3/4" storage compartment is large enough to hold pads of paper, electronic devices, tablets such as iPads, eReaders and other small supplies. Smooth writing surface features a low-profile clip that holds 1/2" of paper securely, even on a windy day. Storage clipboard also features a snap latch that keeps materials protected from impacts and the elements. Clipboard is made from durable polypropylene with a wire-reinforced hinge so it will not break apart.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Saunders SlimMate Storage Clipboard – 0.50″ Clip Capacity – Polypropylene – Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Saunders Mfg. Co. Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Clipboard |
| Number Of Compartments | 1 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Board Material | Polypropylene |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Height | 13.5" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 1.5" |
| Brand Name | Saunders |
| Features | Low Profile Clip |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Product Name | SlimMate Storage Clipboard |
| Product Line | SlimMate |
| Manufacturer Part Number | 559 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>SlimMate Storage Clipboard is a great product for any individual who needs a sturdy writing surface whether it is needed at the office, in a meeting or in the field. Slim design minimizes bulk and fits easily into a backpack, briefcase or other tight spaces yet offers plenty of storage space and holds letter/A4 paper size. Top-opening, easy one-handed access to 3/4" storage compartment is large enough to hold pads of paper, electronic devices, tablets such as iPads, eReaders and other small supplies. Smooth writing surface features a low-profile clip that holds 1/2" of paper securely, even on a windy day. Storage clipboard also features a snap latch that keeps materials protected from impacts and the elements. Clipboard is made from durable polypropylene with a wire-reinforced hinge so it will not break apart.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Saunders Slimmate Storage Clipboard

Login to View Prices
Saunders SlimMate Storage Clipboard – 0.50″ Clip Capacity – 9 2/5″ x 13 1/2″ – Polypropylene – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Saunders Mfg. Co. Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Clipboard |
| Sheet Size | 9 2/5" Width x 13 1/2" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Thickness | 1.30" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Board Material | Polypropylene |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Height | 1.3" |
| Width | 9.4" |
| Depth | 13.5" |
| Brand Name | Saunders |
| Features | Low Profile Clip |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Product Model | 558 |
| Product Name | Slim-Mate Plastic Storage Clipboard |
| Product Line | SlimMate |
| Manufacturer Part Number | 558 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>SlimMate storage clipboard is a great product for any individual who needs a sturdy writing surface at the office, in a meeting or in the field. This slim design minimizes bulk and fits easily into a backpack, briefcase or other tight spaces yet offers plenty of storage and holds letter/A4-size. Top opens for easy one-handed access to a 3/4" storage compartment large enough to hold a pad of paper, documents, writing instruments and other small supplies. Smooth writing surface features a premium, low-profile clip that holds up to 1/2" of paper securely, even on a windy day. The latch snaps closed to keep materials protected from impacts and the elements. Clipboard is made from durable polypropylene with a wire reinforced hinge so it will not break apart as other products do with a plastic living hinge. Internal compartment opens for easy access and accommodates paper, electronic devices, tablets such as iPads, and eReaders along with your important papers.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Saunders SlimMate Storage Clipboard – 0.50″ Clip Capacity – Storage for Stationary, Tablet, iPad, eReader, Document, Paper – Top Opening – 8 1/2″ x 12″ – Polypropylene – Red – 1 Each
Additional information
| Brand | Saunders |
|---|---|
| Product Type | Storage Clipboard |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 12" Length |
| Sheet Standard | A4 |
| Compartment Accessibility | Top Opening |
| Item Capacity | Paper |
| Product Color | Red |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Board Material | Polypropylene |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Height | 13.5" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 1.3" |
| Brand Name | Saunders |
| Features | Low Profile Clip |
| Manufacturer | Saunders |
| Product Name | SlimMate Storage Clipboard |
| Product Line | SlimMate |
| Manufacturer Part Number | 560 |
| Marketing Information | <p>The SlimMate storage clipboard offers a sturdy writing surface whether it is needed at the office, in a meeting or in the field. This slim design minimizes bulk and fits easily into a backpack, briefcase or other tight spaces yet offers plenty of storage and holds letter/A4 paper size. Top opens with easy, one-handed access to a 3/4" storage compartment that is large enough to hold pad of paper and other small supplies. Smooth writing surface features a low-profile clip that holds 1/2" of paper securely. Snap latch keeps materials protected from impacts and the elements. Clipboard is made from durable polypropylene with a wire-reinforced hinge so it will not break apart.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |






















