Saunders Recycled 1″ Capacity Plastic Clipboard – 1″ Clip Capacity – 8 19/64″ x 11 45/64″ – Plastic – Pink – 1 Each
Additional information
| Brand | Saunders Mfg. Co. Inc |
|---|---|
| Product Type | Clipboard |
| Sheet Size | 8 19/64" Width x 11 45/64" Length |
| Product Color | Pink |
| Built In Components | Ruler |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1996-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Board Material | Plastic |
| Clip Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Saunders |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Product Name | Recycled 1" Capacity Plastic Clipboard |
| Manufacturer Part Number | 21800 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Clipboard features a premium high capacity clip that holds 1" of letter/A4 size paper. Equipped with inch/metric ruler edges. Contains post-consumer recycled material. Assembled by adults with disabilities. Saunders donates 25 cents to City of Hope for every clipboard sold, to help fund breast cancer research, treatment and education.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Saunders Recycled 1″ Capacity Plastic Clipboard – 1″ Clip Capacity – 8 19/64″ x 11 45/64″ – Plastic – Pink – 1 Each
Additional information
| Brand | Saunders Mfg. Co. Inc |
|---|---|
| Product Type | Clipboard |
| Sheet Size | 8 19/64" Width x 11 45/64" Length |
| Product Color | Pink |
| Built In Components | Ruler |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1996-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Board Material | Plastic |
| Clip Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Saunders |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Product Name | Recycled 1" Capacity Plastic Clipboard |
| Manufacturer Part Number | 21800 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Clipboard features a premium high capacity clip that holds 1" of letter/A4 size paper. Equipped with inch/metric ruler edges. Contains post-consumer recycled material. Assembled by adults with disabilities. Saunders donates 25 cents to City of Hope for every clipboard sold, to help fund breast cancer research, treatment and education.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











