Saunders Brown Hardboard Clipboards – 1″ Clip Capacity – 8 1/2″ x 11″ – Spring Clip – Standard – Hardboard – Brown – 1 Each
Additional information
| Brand | Saunders Mfg. Co. Inc |
|---|---|
| Product Type | Clipboard |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Thickness | 0.12" |
| Clip Strength | Standard |
| Product Color | Brown |
| Country Of Origin | United States |
| Clip Type | Spring Clip |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Board Material | Hardboard |
| Clip Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 12.5" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 0.1" |
| Certifications & Standards | <p>Composite Panel Association</p> |
| Brand Name | Saunders |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Product Name | Brown Hardboard Clipboards |
| Manufacturer Part Number | 5612 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hardboard clipboard is made from a high percentage of recycled and/or recovered material and is equipped with standard spring-action clip and built-in hanging hole. High-capacity clip securely holds a paper stack of up to 1". Clipboard is made of durable, 1/8" thick brown hardboard with smooth finish front and back.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











