Satco 32-watt T8 Fluorescent Bulbs – 32 W – 120 V AC – T8 Size – Cool White Light Color – G13 Base – 24000 Hour – 6920.3°F (3826.8°C) Color Temperature – 85 CRI – 30 / Carton
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Fluorescent Bulb |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 32 W |
| Bulb Size Standard | T8 |
| Maximum Bulb Life | 24000 Hour |
| Product Color | White |
| Diameter | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Base | G13 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | Cool White |
| Color Rendering Index | 85 |
| Color Temperature | 6920.3°, F (3826.8°, C) |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Satco |
| Length | 47.8" |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | 32-watt T8 Fluorescent Bulbs |
| Application/Usage | Room |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S8420 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Create a vitalizing environment with these fluorescent bulbs that are perfect for any style room. These 32-watt, T8 fluorescent bulbs are 48" long with medium Bi-Pin sockets and shine a cool, white light. Fluorescent bulbs are long-lasting and are designed to last 24, 000 hours using 2, 950 lumens. Fluorescent bulbs have been rated at 4, 100 Kelvin and have a CRI of 85. TCLP compliant and meets RoSH standards.</p> |
| Packaged Quantity | 30 / Carton |











