SANUS Premium VXF730 Wall Mount for TV, Flat Panel Display – Black
Login to View Prices
Premium Full Motion TV Wall Mount for 46″-95″ TVs
Designed to blend seamlessly with TVs and décor, the Advanced Full-Motion Premium TV Mount was inspired by the sleek look of modern TVs and ultra-high-end kitchen appliances.
Beneath the mount’s stylish brushed metal exterior is an ultra-strong, solid steel frame that provides maximum support ensuring your TV will stay securely in place.
With a lower profile depth than traditional full-motion mounts, the Advanced Full-Motion Mount positions TVs closer to the wall creating a more streamlined look.
Expertly engineered with FluidMotion™ design, the Advanced Full-Motion Mount provides unparalleled smoothness. Effortlessly extend, tilt and swivel your TV regardless of its weight or thickness.
The mount’s included Steady Set™ functionality ensures your TV will stay exactly where you want it – no drifting, shifting or unwanted movement.
With its simple and intuitive design, the Advanced Full-Motion Mount ensures a clear and hassle-free 30-minute installation.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 175 lb
- Compatible with the screen size of 95″
- Built with metal product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Full Motion feature for better reliance and usability
- Wall application/usage allows adaptability with easy installment
Additional information
| Dimensions | 2.50 × 36.70 × 22.00 in |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Application/Usage | Wall |
| Maximum Load Capacity | 175 lb |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Material | Metal,Steel |
| Product Line | Premium |
| Maximum Screen Size Support | 95" |
| Minimum Screen Size Support | 46" |
| Mounting Pattern | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 300,400 x 400,500 x 400,600 x 400,200 x 300,200 x 400,300 x 400,500 x 200,500 x 300,600 x 200,600 x 300 |
| Product Model | VXF730 |
| Features | Full Motion,Swivel,Cable Management,Tilt,Extendable,Adjustable Roll,-5° to 15° Tilt |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Website Addres | |
| Device Supported | TV,Flat Panel Display |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | VXF730-B2 |
| Brand | SANUS |


















Reviews
There are no reviews yet.