SanDisk Ultra Fit USB 3.1 Flash Drive 512GB
Login to View Prices
25 in stock
SKU:
IMS8GL350
Categories: Flash Drives, Storage Drives
Add Space, Fast. Just Plug It In.
The simple way to add extra, high-speed storage to your device! The SanDisk Ultra Fit™ USB 3.1 Flash Drive delivers performance that lets you move a full-length movie up to 15x faster than with standard USB 2.0 drives.1 Plus, thanks to its compact, streamlined design, you can plug it in and leave it in.
- A high-speed, plug-and-stay USB 3.1 flash drive that’s ideal for laptops, game consoles, in-car audio and more
- Simple, fast way to add up to 512GB of storage to your device
- Move files up to 15 times faster than standard USB 2.0 drives
- Move a full-length movie in less than 30 seconds
- Keep private files private with included SanDisk SecureAccess® software
Additional information
| Dimensions | 0.60 × 0.20 in |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1,USB 3.0,USB 2.0 |
| Product Line | Ultra Fit |
| Maximum Read Speed | 130 MB/s |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Length | 1.2" |
| Product Type | Flash Drive |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Website Addres | |
| UPC | 0 |
| MPN | SDCZ430-512G-A46 |
| Brand | SanDisk |
Be the first to review “SanDisk Ultra Fit USB 3.1 Flash Drive 512GB” Cancel reply



















Reviews
There are no reviews yet.