Apricon Aegis Secure Key 3NX: Software-Free 256-Bit AES XTS Encrypted USB 3.1 Flash Key with FIPS 140-2 level 3 validation, Onboard Keypad, and up to 25% Cooler Operating Temperatures.
Login to View Prices
The NeXt Generation of Secure Key: the Aegis Secure Key 3NX
Our fourth generation of Secure Keys brings next generation security features, up to 25% cooler operating temperatures, and an even lower cost. Software-Free, 100% hardware-based 256-bit AES XTS encrypted, onboard keypad PIN authenticated, and ultra-fast USB 3.1 (3.0) data transfer speeds. All Data is encrypted on the fly and the device’s PINs and Data remain encrypted while the drive is at rest. Completely cross-platform compatible and OS agnostic; thrives in Windows, Linux, Mac, Android, Chrome, embedded systems, and equipment possessing a powered USB port and storage file system. All internal componentry is protected from physical tampering with a layer of hardened epoxy, and locked-down firmware brings immunity to malware attacks such as BadUSB.
- IP67 Certified
- OS Agnostic
- USB 3.1 Gen 1
- Cross-Platform Compatible
- Onboard Authenticated
- Software-Free
- 256 Bit AEX XTS Military Grade Hardware Encryption
Additional information
| Weight | 0.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.80 × 0.40 in |
| Product Line | Aegis Secure Key 3NX |
| Length | 3.5" |
| Storage Capacity | 8 GB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Apricorn, Inc |
| Product Type | Flash Drive |
| Country of Origin | United States |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul> <li>8GB Aegis Secure Key 3NX USB 3.0 Flash Drive</li> <li>Protective Cap</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | ASK3-NX-8GB |
| Brand | Apricorn |















Reviews
There are no reviews yet.