Instantly free up space on your Android smartphone
The SanDisk Ultra® Dual Drive m3.0 makes it easy to transfer content from your phone to your computer. With a micro-USB connector on one end and a USB 3.0 connector on the other, the drive lets you move content easily between your devices-from your Android™ smartphone or tablet to your laptop, PC or Mac computer1. The USB 3.0 connector is high-performance and backward-compatible with USB 2.0 ports. The SanDisk® Memory Zone app2 for Android (available on Google Play) helps you manage your device’s memory and your content.
- With the large capacity of 32 GB, you can easily store and transfer photos, videos, and documents
- Easily transfer multiple files at once or larger files without error with high-speed USB 3.0 interface
Additional information
| Dimensions | 1.00 × 1.20 in |
|---|---|
| Length | 0.5" |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Product Line | Ultra Dual Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Website Addres | |
| UPC | 0 |
| MPN | SDDD3-032G-A46 |
| Brand | SanDisk |














Reviews
There are no reviews yet.