Safety-Walk General Purpose Tread Rolls, 4″ x 60 ft, Black
Login to View Prices
Certified by the National Floor Safety Institute (NFSI) as providing “high-traction.” Use in heavy-traffic work areas, ramps, walkways, loading docks, machinery, vehicles and aircraft. The rolls have a low-profile design and their mineral-coated, slip-resistant material is highly durable. The rolls have pressure-sensitive adhesive, covered by a removable protective liner.
Additional information
| Weight | 3.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.50 × 7.50 × 5.25 in |
| Width | 4" |
| Safety Tapes Type | Antislip |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | A |
| Color(s) | Black |
| Length | 60 ft |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Global Product Type | Grip Tape/Safety Treads |
| UPC | 048011192239 |
| MPN | 610 |
| Brand | 3M Safety-Walk™ |











Reviews
There are no reviews yet.