GloWear 8253HDZ Class 2 Heavy-Duty Mesh Surveyors Vest, Polyester, Small/Medium, Lime
Login to View Prices
This Class 2 Heavy-Duty Mesh Surveyors Vest is designed with breathable mesh construction, is packed with features and built to last.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 11.25 × 1.00 in |
| Waist Size | 36" to 44" |
| Size Group | Small/Medium |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Pockets | 7 |
| Compliance Standards | ANSI 107 |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Color(s) | Lime |
| Apparel Type | Safety Vest |
| Global Product Type | Safety Vests |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476233237 |
| MPN | 23323 |
| Brand | ergodyne® |















Reviews
There are no reviews yet.