Safco Resi Desk – 29.5″ Table, 60″ x 30″ x 1″ Table Top – Knife Edge – Material: Laminate, Powder Coated Steel – Finish: Designer White, Laminate
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Table |
| Edge Style | Knife |
| Product Material | Powder Coated Steel |
| Leg Material | Wood |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Leg Color/Finish | Maple |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Spill Resistant |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | RESDES3060WH |
| Product Name | Resi Desk |
| Dimensions | 60" Width x 30" Depth x 1" Thickness – Table Top |
| Product Line | Resi |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | RESDES3060WH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heighten your productivity with the modern Resi desk and win every workday. Ideal for the office or remote workers, this versatile desk features a durable, white laminate worksurface with a knife edge to protect both your surroundings and forearms. Scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant laminate withstands heavy use. Powder-coated steel support adds hidden strength. Solid maple legs create a contemporary, two-tone look that makes it easy to mix and match with other office essentials. Included levelers on the legs turn uneven floors into a solid foundation. Add coordinating mobile storage (not included) to neatly stash those high-profile project files.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 67 lb |












