Safco Aberdeen Series Credenza Pedestal, File/File – 15.3″ x 20″27.5″ Pedestal, 12″ x 15.8″9.2″ Drawer, 1″ Surface, 12″ x 17.1″9.4″ Inside Drawer – 2 x File Drawer(s) – Material: Medium Density Fiberboard (MDF), Laminate – Finish: Gray Steel
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Pedestal |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| File Size Supported | Letter/Legal |
| Product Material | Laminate |
| Product Color/Finish | Gray Steel |
| Color/Finish Details | <p>Brushed Nickel Pull</p> |
| Shape | Rectangle |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 72 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Removable Lock |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | AFF20LGS |
| Product Name | Aberdeen Series Credenza Pedestal, File/File |
| Dimensions | 9.4" Height x 12" Width x 17.1" Depth – Inside Drawer |
| Product Line | Aberdeen |
| Application/Usage | Notebook |
| Manufacturer Part Number | AFF20LGS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Aberdeen Series brings genuine business practicality to every environment. Each quality piece balances the look of the wood with the performance of laminate. Textured glass and brushed nickel accents further enhance the upscale appeal while technology supportive boost functionality. Laminate surfaces are abrasion-resistant and stain-resistant for durability. Elegant enough for the executive suite and flexible enough for team environment, Aberdeen can furnish an entire space with beauty and ease. |
| Material Details | <li>Wood Drawer</li><li>Metal Drawer Glide</li><li>Metal Pull</li> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Aberdeen Series Credenza Pedestal, File/File</li> <li>File Bars</li> <li>Filing Drawer</li> <li>Handles</li> <li>Cable Management</li> <li>Curved Pull</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 74 lb |












