Safco Aberdeen Series Desk Pedestal Pencilboxboxfile
Login to View Prices
Safco Aberdeen Series Desk Pedestal, Pencil/Box/Box/File – 1″ Surface, 15.1″ x 25″4.1″ , 12″ x 22″9.4″ Inside Drawer, 15.3″ x 26.5″27.5″ Pedestal – 4 x File, Storage, Box Drawer(s) – Material: Medium Density Fiberboard (MDF), Laminate – Finish: Gray Steel
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Pedestal |
| Total Number Of Drawers | 4 |
| Drawer Type | Box |
| File Size Supported | Letter/Legal |
| Product Material | Laminate |
| Product Color/Finish | Gray Steel |
| Color/Finish Details | <p>Brushed Nickel Pull</p> |
| Shape | Rectangle |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 70 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Lockable Drawer |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | APBBF26LGS |
| Product Name | Aberdeen Series Desk Pedestal, Pencil/Box/Box/File |
| Dimensions | 27.5" Height x 15.3" Width x 26.5" Depth – Pedestal |
| Product Line | Aberdeen |
| Application/Usage | File Folder |
| Manufacturer Part Number | APBBF26LGS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Unfinished, locking pedestal is part of the Aberdeen collection that balances the look of wood with the performance of laminate. Aberdeen is elegant enough for the executive suite and flexible enough for team environments. Attach pedestal to the underside desk or credenza surfaces. Integrated cable-management access at top and bottom of pedestal supports your technology needs. Curved metal pulls with brushed nickel finish deliver a nice finished look. Dual-purpose pencil drawer stores supplies or a laptop computer. Pedestal also includes two box drawers for supplies and one file drawer that accommodates letter-size or legal-size, hanging file folders. Design also features thermally fused laminate on furniture-grade particleboard. Laminate is abrasion-resistant and stain-resistant. Lock core is removable for keying suites individually. |
| Material Details | <li>Metal Pull</li><li>Metal Drawer Glide</li><li>Wood Drawer</li> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Aberdeen Series Desk Pedestal, Pencil/Box/Box/File</li> <li>File Bars</li> <li>Filing Drawer</li> <li>Handles</li> <li>Pulls</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 90 lb |











