Rubbermaid Commercial Wand Duster Replacement – Green – MicroFiber – 0.8″ Height x 3.2″ Width x 22.7″ Length – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Dusting Wand Sleeve |
| Environmental Certification | LEED |
| Product Color | Green |
| Product Material | MicroFiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.2" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Compatibility | Rubbermaid Q850 Flexible Dusting Wand |
| Length | 22.7" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Wand Duster Replacement |
| Product Line | HYGEN |
| Manufacturer Part Number | Q85100GN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-pile replacement sleeve is designed for use with Rubbermaid Hygen Wand Duster. Electrostatically charged design conforms to irregular surfaces to remove dust, dirt and grime from crevices. Dusting wand replacement sleeve is made of a high-pile split microfiber that provides more dusting coverage than low-pile microfiber. It is good for dry dusting of fine dust and dirt. It can withstand more than 500 launderings (200 with bleach).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Rubbermaid Commercial Wand Duster Replacement – Green – MicroFiber – 0.8″ Height x 3.2″ Width x 22.7″ Length – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Dusting Wand Sleeve |
| Environmental Certification | LEED |
| Product Color | Green |
| Product Material | MicroFiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.2" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Compatibility | Rubbermaid Q850 Flexible Dusting Wand |
| Length | 22.7" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Wand Duster Replacement |
| Product Line | HYGEN |
| Manufacturer Part Number | Q85100GNCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-pile replacement sleeve is designed for use with Rubbermaid Hygen Wand Duster. Electrostatically charged design conforms to irregular surfaces to remove dust, dirt and grime from crevices. Dusting wand replacement sleeve is made of a high-pile split microfiber that provides more dusting coverage than low-pile microfiber. It is good for dry dusting of fine dust and dirt. It can withstand more than 500 launderings (200 with bleach).</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |











