Rubbermaid Commercial Structural Foam Tilt Truck – 600 lb Capacity – Structural Foam – x 57.4″ Width x 57.4″ Depth x 26.9″ Height – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Hand Truck |
| Product Color | Black |
| Product Material | Structural Foam |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 26.9" |
| Width | 57.4" |
| Depth | 57.4" |
| Maximum Load Capacity | 600 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Non-marking Caster |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Structural Foam Tilt Truck |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | 101100BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This structural foam tilt truck handles heavy loads with ease, offering a 3/4 cubic yard/600 lb. capacity. Perfect for general waste collection, it is easy to clean and virtually maintenance-free. Durable tilt truck fits through standard commercial entrances and onto elevators easily. Unique "steering wheel" handle provides excellent maneuvering capability. Constant-force design allows controlled dumping by one person. Truck will not rust, dent or chip. Nonmarking casters reduce touch-up cleaning. |
| Packaged Quantity | 1 Each |





