Bostitch Stow-Away Utility Cart – 2 Shelf – 250 lb Capacity – 4 Casters – x 35″ Width x 37.3″ Depth x 22″ Height – Chrome – 1 Each
Additional information
| Brand | Stanley Black & Decker, Inc |
|---|---|
| Product Type | Utility Cart |
| Total Number Of Shelves | 2 |
| Number Of Casters | 4 |
| Product Color | Chrome |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Height | 22" |
| Width | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 37.3" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Non-marring Caster |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker, Inc |
| Product Name | Stow-Away Utility Cart |
| Product Line | Stow-Away |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | BSACLGCR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility cart features a heavy-duty, chrome-plated construction with a maximum capacity of 500 lb. to handle any commercial storage applications. Dual shelves provide more than 1, 300 square inches of storage space. Foldable design folds and unfolds in seconds with secure safety locks for space-saving storage. Swivel, nonmarring caster wheels provide skid-free maneuverability. Two of the wheels are lockable to prevent movement. Utility cart is perfect for retail stores, offices, garages, hospitals and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 41 lb |
Bostitch Stow-Away Utility Cart – 2 Shelf – 250 lb Capacity – 4 Casters – x 29.6″ Width x 37.3″ Depth x 18″ Height – Chrome – 1 Each
Additional information
| Brand | Stanley Black & Decker, Inc |
|---|---|
| Product Type | Utility Cart |
| Total Number Of Shelves | 2 |
| Number Of Casters | 4 |
| Product Color | Chrome |
| Recycled | No |
| Height | 18" |
| Width | 29.6" |
| Depth | 37.3" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Maneuverable |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker, Inc |
| Product Name | Stow-Away Utility Cart |
| Product Line | Stow-Away |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | BSACSMCR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multipurpose cart folds, rolls and locks for a three-in-one storage unit that's ideal to hold any heavy equipment. With a 400 lb. capacity and storage space of more than 800 square inches on the dual shelves, the Stowaway Folding Utility Cart works well for any commercial storage. Tough, chrome-plated, stainless steel fits well in warehouses, medical facilities, restaurants, auto shops, offices and more. Heavy-duty storage cart with wheels features a patented folding design that takes up four times less space. It folds and unfolds in a fraction of a second with secure safety locks for the strongest durability. Six swivel, caster wheels (including two locking) deliver skid-free rolling and movability so cart can be used for easily transporting supplies, boxes, equipment and more. Nonmarring wheels' 360-degree rotation allows smooth movement, and mini wheels offer extra support. Wall-mount bracket (not included) allows easy storage behind a door or in an open space.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 41 lb |
Bostitch Stow-Away Utility Cart – 2 Shelf – 250 lb Capacity – 4 Casters – x 35″ Width x 37.3″ Depth x 22″ Height – Chrome – 1 Each
Additional information
| Brand | Stanley Black & Decker, Inc |
|---|---|
| Product Type | Utility Cart |
| Total Number Of Shelves | 2 |
| Number Of Casters | 4 |
| Product Color | Chrome |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Height | 22" |
| Width | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 37.3" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Non-marring Caster |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker, Inc |
| Product Name | Stow-Away Utility Cart |
| Product Line | Stow-Away |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | BSACLGCR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility cart features a heavy-duty, chrome-plated construction with a maximum capacity of 500 lb. to handle any commercial storage applications. Dual shelves provide more than 1, 300 square inches of storage space. Foldable design folds and unfolds in seconds with secure safety locks for space-saving storage. Swivel, nonmarring caster wheels provide skid-free maneuverability. Two of the wheels are lockable to prevent movement. Utility cart is perfect for retail stores, offices, garages, hospitals and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 41 lb |
Bostitch Stow-Away Utility Cart – 2 Shelf – 250 lb Capacity – 4 Casters – x 29.6″ Width x 37.3″ Depth x 18″ Height – Chrome – 1 Each
Additional information
| Brand | Stanley Black & Decker, Inc |
|---|---|
| Product Type | Utility Cart |
| Total Number Of Shelves | 2 |
| Number Of Casters | 4 |
| Product Color | Chrome |
| Recycled | No |
| Height | 18" |
| Width | 29.6" |
| Depth | 37.3" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Maneuverable |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker, Inc |
| Product Name | Stow-Away Utility Cart |
| Product Line | Stow-Away |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | BSACSMCR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multipurpose cart folds, rolls and locks for a three-in-one storage unit that's ideal to hold any heavy equipment. With a 400 lb. capacity and storage space of more than 800 square inches on the dual shelves, the Stowaway Folding Utility Cart works well for any commercial storage. Tough, chrome-plated, stainless steel fits well in warehouses, medical facilities, restaurants, auto shops, offices and more. Heavy-duty storage cart with wheels features a patented folding design that takes up four times less space. It folds and unfolds in a fraction of a second with secure safety locks for the strongest durability. Six swivel, caster wheels (including two locking) deliver skid-free rolling and movability so cart can be used for easily transporting supplies, boxes, equipment and more. Nonmarring wheels' 360-degree rotation allows smooth movement, and mini wheels offer extra support. Wall-mount bracket (not included) allows easy storage behind a door or in an open space.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 41 lb |

















