Rubbermaid Commercial Brute Square Container Dolly – 300 lb Capacity – Plastic – x 17.3″ Width x 6.3″ Height – Black – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Dolly |
| Additional Warranty Informati | <p>please see website rcpworksmarter.com</p> |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.3" |
| Width | 17.3" |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Swivel Casters |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute Square Container Dolly |
| Product Line | Brute |
| Application/Usage | Wastebin |
| Manufacturer Part Number | 353000BKCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brute Square Dolly delivers easy mobility and maneuverability of heavy loads for Brute Square 28 gallon and 48 gallon Containers without lids (3526, 3536). All plastic, professional-grade construction resists rust, chipping and denting. Heavy-duty wheels with swivel capabilities are designed for ease of mobility. Dolly offers up to a 300 lb. continuous static load rating.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
Rubbermaid Commercial Brute Square Container Dolly – 300 lb Capacity – Plastic – x 17.3″ Width x 6.3″ Height – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Dolly |
| Additional Warranty Informati | <p>please see website rcpworksmarter.com</p> |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.3" |
| Width | 17.3" |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Swivel Casters |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute Square Container Dolly |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 353000BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brute Square Dolly delivers easy mobility and maneuverability of heavy loads for Brute Square 28 gallon and 48 gallon Containers without lids (3526, 3536). All plastic, professional-grade construction resists rust, chipping and denting. Heavy-duty wheels with swivel capabilities are designed for ease of mobility. Dolly offers up to a 300 lb. continuous static load rating.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Rubbermaid Commercial Brute Square Container Dolly – 300 lb Capacity – Plastic – x 17.3″ Width x 6.3″ Height – Black – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Dolly |
| Additional Warranty Informati | <p>please see website rcpworksmarter.com</p> |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.3" |
| Width | 17.3" |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Swivel Casters |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute Square Container Dolly |
| Product Line | Brute |
| Application/Usage | Wastebin |
| Manufacturer Part Number | 353000BKCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brute Square Dolly delivers easy mobility and maneuverability of heavy loads for Brute Square 28 gallon and 48 gallon Containers without lids (3526, 3536). All plastic, professional-grade construction resists rust, chipping and denting. Heavy-duty wheels with swivel capabilities are designed for ease of mobility. Dolly offers up to a 300 lb. continuous static load rating.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
Rubbermaid Commercial Brute Square Container Dolly – 300 lb Capacity – Plastic – x 17.3″ Width x 6.3″ Height – Black – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Dolly |
| Additional Warranty Informati | <p>please see website rcpworksmarter.com</p> |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.3" |
| Width | 17.3" |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Swivel Casters |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute Square Container Dolly |
| Product Line | Brute |
| Application/Usage | Wastebin |
| Manufacturer Part Number | 353000BKCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brute Square Dolly delivers easy mobility and maneuverability of heavy loads for Brute Square 28 gallon and 48 gallon Containers without lids (3526, 3536). All plastic, professional-grade construction resists rust, chipping and denting. Heavy-duty wheels with swivel capabilities are designed for ease of mobility. Dolly offers up to a 300 lb. continuous static load rating.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
Rubbermaid Commercial Brute Square Container Dolly – 300 lb Capacity – Plastic – x 17.3″ Width x 6.3″ Height – Black – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Dolly |
| Additional Warranty Informati | <p>please see website rcpworksmarter.com</p> |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.3" |
| Width | 17.3" |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Swivel Casters |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute Square Container Dolly |
| Product Line | Brute |
| Application/Usage | Wastebin |
| Manufacturer Part Number | 353000BKCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brute Square Dolly delivers easy mobility and maneuverability of heavy loads for Brute Square 28 gallon and 48 gallon Containers without lids (3526, 3536). All plastic, professional-grade construction resists rust, chipping and denting. Heavy-duty wheels with swivel capabilities are designed for ease of mobility. Dolly offers up to a 300 lb. continuous static load rating.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |















