Roaring Spring Wirebound Memo Book – 46 Sheets – 92 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 6″ x 4″ – 0.20″ x 4″ x 6″ – White Paper – Recycled – 72 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Memo Book |
| Sheet Size | 6" x 4" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 92 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Poly |
| Cover Color | Light Blue |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 46 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.25" |
| Front Ruling Type | Narrow Ruled |
| Binding Location | Side |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.20" |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Smooth |
| Length | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Wirebound Memo Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 14019cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With a small size and poly covers, these Wire-bound Memo Books fit neatly in bags and protect your important lists and notes. Smooth, white, 15 lb. writing paper is narrow-ruled to keep your notes neater. Covers are produced from durable, 19 point poly in assorted colors. Back cover is 24 point brown kraft. Each 4" x 6" book contains 46 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
Roaring Spring Wirebound Memo Book – 46 Sheets – 92 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 6″ x 4″ – 0.20″ x 4″ x 6″ – White Paper – Recycled – 72 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Memo Book |
| Sheet Size | 6" x 4" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 92 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Poly |
| Cover Color | Light Blue |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 46 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.25" |
| Front Ruling Type | Narrow Ruled |
| Binding Location | Side |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.20" |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Smooth |
| Length | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Wirebound Memo Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 14019cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With a small size and poly covers, these Wire-bound Memo Books fit neatly in bags and protect your important lists and notes. Smooth, white, 15 lb. writing paper is narrow-ruled to keep your notes neater. Covers are produced from durable, 19 point poly in assorted colors. Back cover is 24 point brown kraft. Each 4" x 6" book contains 46 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |












