Roaring Spring WB Notebook 11″ x 9″ Law Ruled – 1 Subject(s) – 70 Sheets – 140 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – College Ruled – Red Margin – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 9″ x 11″ – 0.30″ x 9″ x 11″ – White Paper – RedPressboard, BlueSaranac Board, Black Green, Brown Cover – Heavyweight Cover, Hole-punched – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Size | 9" x 11" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 140 |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Saranac Board |
| Cover Color | Brown |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 70 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Number Of Subjects | 1 |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Height | 0.30" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Hole-punched |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | WB Notebook 11" x 9" Law Ruled |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 11299cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These one-subject, wire-bound notebooks are perfect for focusing on one project or class. Each notebook includes one double-storage pocket for loose paper. Smooth, white, 20 lb. writing paper is law-ruled (college-ruled with a 3" red margin line). Sheets are microperforated for easy, clean tear-out. Covers are made from 16 point Saranac board and packed in four assorted colors. Ends of the spiral wire are coil-locked for snag-proof performance. Each 9" x 11" book contains 80 sheets and is three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Roaring Spring WB Notebook 11″ x 9″ Law Ruled – 1 Subject(s) – 70 Sheets – 140 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – College Ruled – Red Margin – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 9″ x 11″ – 0.30″ x 9″ x 11″ – White Paper – RedPressboard, BlueSaranac Board, Black Green, Brown Cover – Heavyweight Cover, Hole-punched – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Size | 9" x 11" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 140 |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Saranac Board |
| Cover Color | Brown |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 70 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Number Of Subjects | 1 |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Height | 0.30" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Hole-punched |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | WB Notebook 11" x 9" Law Ruled |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 11299cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These one-subject, wire-bound notebooks are perfect for focusing on one project or class. Each notebook includes one double-storage pocket for loose paper. Smooth, white, 20 lb. writing paper is law-ruled (college-ruled with a 3" red margin line). Sheets are microperforated for easy, clean tear-out. Covers are made from 16 point Saranac board and packed in four assorted colors. Ends of the spiral wire are coil-locked for snag-proof performance. Each 9" x 11" book contains 80 sheets and is three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |












