Roaring Spring Unruled Large Classic WB Notebook – 1 Subject(s) – 70 Sheets – Plain – Wire Bound – Unruled – 60 lb Basis Weight – 8″ x 10 1/2″8″ x 10.5″ – White Paper – Gold, White, Black Binding – Perforated, Heavyweight Sheet – Recycled – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8" x 10 1/2" |
| Sheet Type | Plain |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 60 lb |
| Number Of Sheets | 70 |
| Front Ruling Type | Unruled |
| Binding Location | Side |
| Number Of Subjects | 1 |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Wire Bound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Heavyweight Sheet |
| Length | 10.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Unruled Large Classic WB Notebook |
| Manufacturer Part Number | 85204CS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Break free from the imposed structure of traditional, ruled notebooks with this Unruled Notebook. Take notes in the way that works for you – without restriction of lines. This one-subject notebook is great for visual note-taking, which increases retention by up to six times more than writing words alone. Heavyweight white sheets (60 lb.) are perforated for easy removal. Sheets and natural Pressboard covers are bound on the side with assorted wire in gold, white and black.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Roaring Spring Unruled Large Classic WB Notebook – 1 Subject(s) – 70 Sheets – Plain – Wire Bound – Unruled – 60 lb Basis Weight – 8″ x 10 1/2″8″ x 10.5″ – White Paper – Gold, White, Black Binding – Perforated, Heavyweight Sheet – Recycled – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8" x 10 1/2" |
| Sheet Type | Plain |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 60 lb |
| Number Of Sheets | 70 |
| Front Ruling Type | Unruled |
| Binding Location | Side |
| Number Of Subjects | 1 |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Wire Bound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Heavyweight Sheet |
| Length | 10.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Unruled Large Classic WB Notebook |
| Manufacturer Part Number | 85204 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Break free from the imposed structure of traditional, ruled notebooks with this Unruled Notebook. Take notes in the way that works for you – without restriction of lines. This one-subject notebook is great for visual note-taking, which increases retention by up to six times more than writing words alone. Heavyweight white sheets (60 lb.) are perforated for easy removal. Sheets and natural Pressboard covers are bound on the side with assorted wire in gold, white and black.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
























