Roaring Spring Unruled Hard Cover Composition Book

Roll over image to zoom in
Login to View Prices
Roaring Spring Unruled Hard Cover Composition Book – 50 Sheets – 100 Pages – Plain – Sewn/Tapebound – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 9 3/4″ x 7 1/2″ – 0.25″ x 7.5″ x 9.8″ – White Paper – Black Binding – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | No |
| Front Ruling Type | Plain |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.25" |
| Width | 7.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Class Schedule |
| Length | 9.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Unruled Hard Cover Composition Book |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77260 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book contains 50 sheets of unruled paper. Design features center-sewn and tape binding. Hard cover is a rigid with a marble design.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









