Roaring Spring Sewn Memo Book – 72 Sheets – 144 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 6 1/8″ x 3 3/4″ – 0.25″ x 3.8″ x 6.1″ – White Paper – Black Binding – 144 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Memo Book |
| Sheet Size | 6 1/8" x 3 3/4" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 144 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Pressboard |
| Cover Color | Red |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 72 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.25" |
| Front Ruling Type | Narrow Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 3.8" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Permanent Bind |
| Length | 6.1" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Sewn Memo Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 76096cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Slide this little memo book in and out of your pocket with no hassles. Sewn Memo Book is great for work in the field. It is center-sewn and tapebound so no wire to hang you up. Smooth, white, 15 lb. tablet paper is narrow-ruled (1/4") with horizontal lines. Each pocket-size book contains 72 permanent sheets. Cover is made from durable, red, flexible Pressboard.</p> |
| Packaged Quantity | 144 / Carton |
Roaring Spring Sewn Memo Book – 72 Sheets – 144 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 6 1/8″ x 3 3/4″ – 0.25″ x 3.8″ x 6.1″ – White Paper – Black Binding – 144 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Memo Book |
| Sheet Size | 6 1/8" x 3 3/4" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 144 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Pressboard |
| Cover Color | Red |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 72 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.25" |
| Front Ruling Type | Narrow Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 3.8" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Permanent Bind |
| Length | 6.1" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Sewn Memo Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 76096cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Slide this little memo book in and out of your pocket with no hassles. Sewn Memo Book is great for work in the field. It is center-sewn and tapebound so no wire to hang you up. Smooth, white, 15 lb. tablet paper is narrow-ruled (1/4") with horizontal lines. Each pocket-size book contains 72 permanent sheets. Cover is made from durable, red, flexible Pressboard.</p> |
| Packaged Quantity | 144 / Carton |
Roaring Spring Sewn Memo Book – 72 Sheets – 144 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 6 1/8″ x 3 3/4″ – 0.25″ x 3.8″ x 6.1″ – White Paper – Black Binding – 144 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Memo Book |
| Sheet Size | 6 1/8" x 3 3/4" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 144 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Pressboard |
| Cover Color | Red |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 72 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.25" |
| Front Ruling Type | Narrow Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 3.8" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Permanent Bind |
| Length | 6.1" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Sewn Memo Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 76096cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Slide this little memo book in and out of your pocket with no hassles. Sewn Memo Book is great for work in the field. It is center-sewn and tapebound so no wire to hang you up. Smooth, white, 15 lb. tablet paper is narrow-ruled (1/4") with horizontal lines. Each pocket-size book contains 72 permanent sheets. Cover is made from durable, red, flexible Pressboard.</p> |
| Packaged Quantity | 144 / Carton |
Roaring Spring Sewn Memo Book – 72 Sheets – 144 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 6 1/8″ x 3 3/4″ – 0.25″ x 3.8″ x 6.1″ – White Paper – Black Binding – 144 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Memo Book |
| Sheet Size | 6 1/8" x 3 3/4" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 144 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Pressboard |
| Cover Color | Red |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 72 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.25" |
| Front Ruling Type | Narrow Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 3.8" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Permanent Bind |
| Length | 6.1" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Sewn Memo Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 76096cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Slide this little memo book in and out of your pocket with no hassles. Sewn Memo Book is great for work in the field. It is center-sewn and tapebound so no wire to hang you up. Smooth, white, 15 lb. tablet paper is narrow-ruled (1/4") with horizontal lines. Each pocket-size book contains 72 permanent sheets. Cover is made from durable, red, flexible Pressboard.</p> |
| Packaged Quantity | 144 / Carton |












