Roaring Spring Rembrandt SketchBook – 100 Sheets – 200 Pages – Plain – Twin Wirebound – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.75″ x 8.5″ x 11″ – White Paper – Board Cover – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Sketch Book |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 200 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Cover Material | Board |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 100 |
| Ruling Surface Side | No |
| Front Ruling Type | Plain |
| Cover Design | Rembrandt |
| Binding Location | Edge |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Twin Wirebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.75" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Printed |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Rembrandt SketchBook |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 53101cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Sketch Book is a versatile tool for art. The white, 50 lb. drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. Each tablet is bound with spiral wire that features snag-proof wire ends. Back is made from heavy-duty, 50 point chipboard back. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Roaring Spring Rembrandt SketchBook – 100 Sheets – 200 Pages – Plain – Twin Wirebound – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.75″ x 8.5″ x 11″ – White Paper – Board Cover – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Sketch Book |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 200 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Cover Material | Board |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 100 |
| Ruling Surface Side | No |
| Front Ruling Type | Plain |
| Cover Design | Rembrandt |
| Binding Location | Edge |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Twin Wirebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.75" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Printed |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Rembrandt SketchBook |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 53101cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Sketch Book is a versatile tool for art. The white, 50 lb. drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. Each tablet is bound with spiral wire that features snag-proof wire ends. Back is made from heavy-duty, 50 point chipboard back. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Roaring Spring Rembrandt SketchBook – 100 Sheets – 200 Pages – Plain – Twin Wirebound – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.75″ x 8.5″ x 11″ – White Paper – Board Cover – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Sketch Book |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 200 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Cover Material | Board |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 100 |
| Ruling Surface Side | No |
| Front Ruling Type | Plain |
| Cover Design | Rembrandt |
| Binding Location | Edge |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Twin Wirebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.75" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Printed |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Rembrandt SketchBook |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 53101cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Sketch Book is a versatile tool for art. The white, 50 lb. drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. Each tablet is bound with spiral wire that features snag-proof wire ends. Back is made from heavy-duty, 50 point chipboard back. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Roaring Spring Rembrandt SketchBook – 100 Sheets – 200 Pages – Plain – Twin Wirebound – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.75″ x 8.5″ x 11″ – White Paper – Board Cover – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Sketch Book |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Plain |
| Number Of Pages | 200 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Cover Material | Board |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 100 |
| Ruling Surface Side | No |
| Front Ruling Type | Plain |
| Cover Design | Rembrandt |
| Binding Location | Edge |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Twin Wirebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.75" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Printed |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Rembrandt SketchBook |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 53101cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Sketch Book is a versatile tool for art. The white, 50 lb. drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. Each tablet is bound with spiral wire that features snag-proof wire ends. Back is made from heavy-duty, 50 point chipboard back. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |





