Roaring Spring Grade 2 Notebook – 36 Sheets – 72 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 10 1/2″ x 8″ – 0.25″ x 8″ x 10.5″ – White Paper – Board Cover – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 10 1/2" x 8" |
| Sheet Type | Printed |
| Grade | 2 |
| Number Of Pages | 72 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Board |
| Cover Color | Blue Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 36 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.75" |
| Front Ruling Type | Grade Two Ruling |
| Cover Design | Marble |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Smooth |
| Length | 10.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Grade 2 Notebook |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 10102cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wire-bound notebook is especially designed and labeled for second-grade compositions. Blue marble cover is made of 10 point white board for a protective shell and sturdy writing support. It also includes lines with prompts for the student's name, school and grade. Smooth, white, 15 lb. writing paper is skip-lined ruled using Grade Two 3/4" lines with 3/8" dashed divider. Ends of tin spiral wire are coil-locked for snag-proof performance. Each 10-1/2" x 8" book contains 36 sheets of writing paper and is three-hole punched along the 10-1/2" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. Sheets are not perforated.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Grade 2 Notebook – 36 Sheets – 72 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 10 1/2″ x 8″ – 0.25″ x 8″ x 10.5″ – White Paper – Board Cover – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 10 1/2" x 8" |
| Sheet Type | Printed |
| Grade | 2 |
| Number Of Pages | 72 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Board |
| Cover Color | Blue Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 36 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.75" |
| Front Ruling Type | Grade Two Ruling |
| Cover Design | Marble |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Smooth |
| Length | 10.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Grade 2 Notebook |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 10102cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wire-bound notebook is especially designed and labeled for second-grade compositions. Blue marble cover is made of 10 point white board for a protective shell and sturdy writing support. It also includes lines with prompts for the student's name, school and grade. Smooth, white, 15 lb. writing paper is skip-lined ruled using Grade Two 3/4" lines with 3/8" dashed divider. Ends of tin spiral wire are coil-locked for snag-proof performance. Each 10-1/2" x 8" book contains 36 sheets of writing paper and is three-hole punched along the 10-1/2" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. Sheets are not perforated.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |












