Roaring Spring Flex Cover Composition Book – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 10 1/4″ x 7 7/8″ – 0.50″ x 7.9″ x 10.3″ – White Paper – Black Binding – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 10 1/4" x 7 7/8" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.50" |
| Width | 7.9" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Flexible Cover |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Flex Cover Composition Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 77481cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Premium, white, 15 lb. writing paper is college-ruled with blue lines and a red margin line. Covers are made of 20 point, flexible white board that printed in the traditional black marble pattern. Inside cover is printed with class schedule and other useful information. Each FlexComp Book is center-sewn and tape-bound so sheets are not designed for sheet tear-out. Book contains 80 sheets (7-3/4 x 10-1/4"). |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
Roaring Spring Flex Cover Composition Book – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 10 1/4″ x 7 7/8″ – 0.50″ x 7.9″ x 10.3″ – White Paper – Black Binding – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 10 1/4" x 7 7/8" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.50" |
| Width | 7.9" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Flexible Cover |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Flex Cover Composition Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 77481cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Premium, white, 15 lb. writing paper is college-ruled with blue lines and a red margin line. Covers are made of 20 point, flexible white board that printed in the traditional black marble pattern. Inside cover is printed with class schedule and other useful information. Each FlexComp Book is center-sewn and tape-bound so sheets are not designed for sheet tear-out. Book contains 80 sheets (7-3/4 x 10-1/4"). |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
Roaring Spring Flex Cover Composition Book – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 10 1/4″ x 7 7/8″ – 0.50″ x 7.9″ x 10.3″ – White Paper – Black Binding – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 10 1/4" x 7 7/8" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.50" |
| Width | 7.9" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Flexible Cover |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Flex Cover Composition Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 77481cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Premium, white, 15 lb. writing paper is college-ruled with blue lines and a red margin line. Covers are made of 20 point, flexible white board that printed in the traditional black marble pattern. Inside cover is printed with class schedule and other useful information. Each FlexComp Book is center-sewn and tape-bound so sheets are not designed for sheet tear-out. Book contains 80 sheets (7-3/4 x 10-1/4"). |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
Roaring Spring Flex Cover Composition Book – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 10 1/4″ x 7 7/8″ – 0.50″ x 7.9″ x 10.3″ – White Paper – Black Binding – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 10 1/4" x 7 7/8" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.50" |
| Width | 7.9" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Flexible Cover |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Flex Cover Composition Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 77481cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Premium, white, 15 lb. writing paper is college-ruled with blue lines and a red margin line. Covers are made of 20 point, flexible white board that printed in the traditional black marble pattern. Inside cover is printed with class schedule and other useful information. Each FlexComp Book is center-sewn and tape-bound so sheets are not designed for sheet tear-out. Book contains 80 sheets (7-3/4 x 10-1/4"). |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |












