Roaring Spring Enviroshades Jr. Legal Pad – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8″ x 5″ – 1.13″ x 5″ x 8″ – Orchid, Blue, Green, Ivory, Pink, Gray Paper – Blue, Tan, Purple, Red, Green, Gray Binding – Chipboard Cover – Recycled – 72 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Gray |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 1.13" |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Smooth |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Enviroshades Jr. Legal Pad |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Enviroshades |
| Manufacturer Part Number | 74220cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. Thick chipboard backs add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound. |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
Roaring Spring Enviroshades Jr. Legal Pad – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8″ x 5″ – 1.13″ x 5″ x 8″ – Orchid, Blue, Green, Ivory, Pink, Gray Paper – Blue, Tan, Purple, Red, Green, Gray Binding – Chipboard Cover – Recycled – 72 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Gray |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 1.13" |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Smooth |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Enviroshades Jr. Legal Pad |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Enviroshades |
| Manufacturer Part Number | 74220cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. Thick chipboard backs add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound. |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
Roaring Spring Enviroshades Jr. Legal Pad – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8″ x 5″ – 1.13″ x 5″ x 8″ – Orchid, Blue, Green, Ivory, Pink, Gray Paper – Blue, Tan, Purple, Red, Green, Gray Binding – Chipboard Cover – Recycled – 72 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Gray |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 1.13" |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Smooth |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Enviroshades Jr. Legal Pad |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Enviroshades |
| Manufacturer Part Number | 74220cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. Thick chipboard backs add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound. |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
Roaring Spring Enviroshades Jr. Legal Pad – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8″ x 5″ – 1.13″ x 5″ x 8″ – Orchid, Blue, Green, Ivory, Pink, Gray Paper – Blue, Tan, Purple, Red, Green, Gray Binding – Chipboard Cover – Recycled – 72 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Gray |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 1.13" |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Smooth |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Enviroshades Jr. Legal Pad |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Enviroshades |
| Manufacturer Part Number | 74220cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. Thick chipboard backs add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound. |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |












